Monstera i wszystkie jej tajemnice

jak pielęgnować monsterę

Mówi się, że monstera to bardzo przyjemny i łatwy w obsłudze kwiatek. Podobno wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki siedliskowe, a odwdzięczy się pięknymi liśćmi z dziurami. Ale jak jest naprawdę? 

Ratunku, dlaczego moja monstera ma żółte liście? 

Monstera to roślina doniczkowa, która bardzo nie lubi nadmiaru wody. Powinniśmy ją podlewać regularnie, ale nie za często. Nawadnianie ograniczamy zwłaszcza w okresie zimowym, zwłaszcza gdy roślina znajduje się w pomieszczeniu, w którym jest chłodniej. Musimy pamiętać o tym, aby nasza monstera miała odpowiedni drenaż w doniczce i zrobione otwory w podstawce. Liście monstery bardzo mocno reagują na przelanie, ich liście żółkną lub brunatnieją. 

Brązowe końcówki na liściach… Co z nimi zrobić? 

Brązowymi końcówkami monstera sugeruje nam, że ma zbyt suche powietrze. Jest to roślina bardzo tolerancyjna, która daje znać o sobie w bardzo skrajnych warunkach. By uniknąć takich uszkodzeń pamiętajmy o zraszaniu rośliny, która lubi gdy jest wilgotno. Na pewno nie zaszkodzi postawić obok monstery nawilżacza powietrza. W okresie grzewczym nie stawiajmy jej obok kaloryfera! 

Niechciani lokatorzy na liściach. Co z nimi zrobić? 

Niekiedy problemem w uprawie monstery są szkodniki, które pojawiają się na roślinie. Najczęstsze dla tej odmiany są wełnowce lub przędziorki. Pierwsze  z nich to małe owady, których ciało pokryte jest białymi, woskowatymi łuskami. Mieszkają na spodniej stronie blaszki liściowej, wysysając soki z tkanek i powodując brzydkie uszkodzenia. Zwalczać można je za pomocą oprysków, na bazie oleju parafinowego. Przędziorki na monsterach pojawiają się zazwyczaj, gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche.  Roztocza żerują na dolnej stronie liścia, wytwarzając charakterystyczną pajęczynkę. W takiej sytuacji liście bledną. Walczyć możemy z nim poprzez mechaniczne usuwanie (zmywanie wodą lub przecieranie gąbką z płynem do naczyń). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja do -50%