Aloes  1 items

Filters

Aloes jest zaliczany do jednoliściennych sukulentów. Jest to roślina występująca naturalnie na Półwyspie Arabskim, w Afryce i na Madagaskarze. Do dziś odkryto około 550 gatunków tego kwiatu. Dostępny w naszym sklepie internetowym Aloes ma pędy zakończone rozetą mięsistych liści, które zawierają żelowatą, przeźroczystą substancję, wykazującą działanie prozdrowotne.

Aloes w doniczce

Ta modna roślina doniczkowa wyróżnia się liśćmi, które posiadają kolczaste brzegi. Kwiaty aloesu są długie i mają barwę czerwoną, żółtą lub pomarańczową. Są one bogate w nektar i zebrane w pojedyncze grono. Aloes w warunkach naturalnych, może posiadać także kwiaty w dwóch kolorach. Roślinę tą odróżnia od agawy regularne kwitnienie w jej środowisku. Rośliny należące do gatunku aleosowatych rozmnażają się wegetatywnie i przez nasiona. Ta wspaniała roślina doniczkowa może być również uprawiana w polskim klimacie, ponieważ dostosowuje się ona do zmiennych warunków atmosferycznych. Wszystkie gatunki aloesów, z wyjątkiem Aloe Vera czy Aloesu zwyczajnego, są chronione przepisami CITES.

Aloes – domowa uprawa tego sukulenta

Domowa uprawa aloesu  z pewnością nie nastręczy Ci zbyt dużych trudności. Jest to sukulent, dostępny w naszej ofercie, który bez wątpienia jest idealną rośliną dla osób często zapominających o regularnym podlewaniu czy też nawożeniu hodowanych przez siebie kwiatów. Aloes jest wytrzymały i odporny na działanie wielu czynników zewnętrznych. Bez problemu znosi dłuższe okresy bez podlewania. Domowa uprawa aloesu nie jest związana ze zbyt częstym nawadnianiem tej rośliny.

Optymalne warunki do rozwoju tego kwiatu w doniczce to podlewanie go raz na dwa tygodnie. Z racji tego, że Aloes jest gatunkiem pustynnym, doprowadzanie do zbytniego nawodnienia jego podłoża, może powodować gnicie i uszkodzenie systemu korzeniowego. W rezultacie zbytniego przelania podłoża tej rośliny, liście stają się brązowe lub żółte. Bez wątpienia może nastąpić też gwałtowne zahamowanie wzrostu. Chociaż polecany przez nas Aloes w doniczce nie wymaga bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska, najlepiej czuje się w pobliżu światła dziennego. Nie zapominaj o tym, że brak dostatecznej ilości promieni słonecznych może spowodować skarłowacenie tego kwiatu doniczkowego. W okresie letnim Aloes doniczkowy może znajdować się na zewnątrz i być ozdobą balkonu lub też ogrodu. Warto jednak zabezpieczyć go przed ryzykiem prześwietlenia liści, które wówczas na zawsze stracą swój zielony, atrakcyjny kolor.

Jak prawidłowo dbać o Aloes?

Aloes w doniczce, który jest dostępny w naszej stałej ofercie sprzedażowej, nie nadaje się do całorocznej uprawy w ogrodach. Polski klimat, a szczególnie częste przymrozki i gwałtowne zmiany temperatury na zewnątrz, negatywnie wpływają na rozwój tej rośliny. Dlatego też uprawiaj Aloes wyłącznie wewnątrz pomieszczeń. Ten kwiat doniczkowy może znajdować się w ogrodach zimowych i w dużych, przeszklonych balkonach. Warto pamiętać o tym, że polecana przez nas roślina nie jest zwolennikiem niskiej temperatury powietrza.

Aloes najlepiej czuje się w temperaturze od 17 do 25 stopni Celsjusza. Pielęgnacja Aloesu dotyczy także  wyboru odpowiedniej donicy. Powinna być ona wykonana z terakoty lub kamionki. Dobrze dobrane podłoże, odpowiednie dla Aloesu, to specjalna mieszanka dla sukulentów i kaktusów, połączona z piaskiem. Donica z terakoty, w której warto posadzić Aloes, zapewni mu dobrą cyrkulację powietrza, ponieważ schnie ona znacznie szybciej niż plastikowe i szklane osłony, dzięki czemu korzenie tej rośliny nie będą zagrożone zbytnim przemoczeniem.

Dlaczego warto mieć Aloes? 

Wiele osób zastanawia się, jak dbać o Aloes ? Bardzo ważna jest kontrola tempa i kierunku wzrostu. To kwiat, który rośnie dość szybko i często rozwija nowe odnóża. Mięsiste, stosunkowo ciężkie liście  zabezpiecz wspornikami. Do tego celu użyj kilka drewnianych patyczków, solidnie wbitych w podłoże. Ciężkie, soczyste liście Aloesu, skumulowane w jednym miejscu, mogą bowiem doprowadzić do tego, że roślina się przewróci. Dlatego też ważne jest, abyś kontrolował jej wzrost, jak również bieżące korygował odchylenia liści. Każda nowa kępka wraz z korzeniem, może zostać swobodnie odłączona od macierzystej rośliny, a potem możesz zasadzić ją w nowym miejscu. Aloes w doniczce ma to do siebie, że łatwo przyjmuje się i bardzo szybko rozrasta. Ten wspaniały sukulent, dostępny w naszym sklepie internetowym, jest ceniony za swoje właściwości. Oczyszcza on powietrze z dwutlenku węgla i produkuje tlen.

Z jakimi sukulentami można go łączyć?

To wspaniały kwiat doniczkowy, który nie jest kłopotliwy w pielęgnacji. Może być efektowną ozdobą, zarówno pomieszczeń mieszkalnych, jak i biurowych. Sukulent, który polecamy, świetnie prezentuje się nie tylko samodzielnie, ale i w otoczeniu innych gatunków kwiatów zielonych, szczególnie Platycerium Bifurcatum, Senecio ‘Mont Blanc’ czy Chamaedorea Elegans. Osoby, którym zależy na stworzeniu przykuwających uwagę kompozycji, składających się z samych sukulentów, mogą zdecydować się na polecany przez nas Aloes doniczkowy, ustawiony obok Grubosza jajowatego, zwanego Drzewkiem szczęścia, jak również Pieniążka, Sansewierii i Zamiokulkasa.