Chamaedorea Elegans  1 items

Filters

Chamaedorea Elegans pochodzi z deszczowych lasów Gwatemali oraz z południowego Meksyku. Po raz pierwszy została odkryta w Ameryce Środkowej skąd sprowadzono ją do Stanów Zjednoczonych. Ta roślina doniczkowa stała się modna za czasów wiktoriańskich i cieszy się nią do dziś. Często można ją spotkać w biurowcach, szkołach i galeriach handlowych. Swoją sławę zawdzięczają gęstym, ciemnozielonym pierzastym liściom. Nie są to wymagające rośliny i świetnie sprawdzą się nawet u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z roślinami. 

Palma Koralowa – wymagania 

Palme podlewaj dopiero gdy wierzchnia część gleby przeschnie. Chamaedorea najlepiej czuje się w dobrze przepuszczalnej glebie. Ta roślina doniczkowa podziękuje Ci również na odpowiedni drenaż, który zapobiegnie zgniliźnie korzeni. Lubi też nieco zwiększoną wilgotność, dlatego warto co kilka dni zraszać ją deszczówką lub wodą z kranu, która posiada nicki. Nie narażaj jej też na bezpośrednie działanie słońca. Chamaedorea poradzi sobie w zacienionym pomieszczeniu, ale jaśniejsze miejsca z dużą ilością pośredniego słońca słonecznego pomogą jej zakwitnąć. 

Młode rośliny w pierwszym roku życia nie powinny być nawożone. W ten sposób pomożesz korzeniom we wzroście. Z kolei dorosłe okazy najlepiej nawozić co 3-4 tygodnie. Chamedora wytworna nie wymaga regularnego przycinania. Wystarczy, że usuniesz starsze, zeschnięte liście przy pniu. Najlepiej sprawdzi się do tego ostry sekator. Strzępiaste końcówki liści możesz z kolei przyciąć nożyczkami kuchennymi. 

Chamedora – roślina doniczkowa

Chamaedorea to bardzo odporna palma doniczkowa, która może żyć nawet kilka dekad. Jeśli zapewnisz jej odpowiednią ilość słońca, to wiosną wytworzą się kiści żółtych kwiatów. Jeśli jednak tak się nie stanie, to nie martw się. Ze względu na panujące w domu warunki, jest to normalne. Palma Koralowa rośnie bardzo wolno. Czasami może potrzebować nawet kilku lat, aby osiągnąć pełną wysokość. Nie musisz się więc martwić o częste przesadzanie. Chamaedorea elegans nie jest toksyczna, dlatego możesz śmiało uprawiać ją w domu, w którym przebywają zwierzęta czy dzieci. 

Chamaedorea to roślina doniczkowa, która oprócz swojego wyjątkowo eleganckiego wyglądu ma też wiele innych korzyści. Palma koralowa może bowiem pełnić funkcję zielonego filtra, który potrafi oczyszczać i nawilżać powietrze. Ze względu na małe wymagania i zdolność wybaczania drobnych błędów jest to idealna roślina dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin.