Monstera Monkey Mask  1 items

Filters

Zwracająca na siebie uwagę Monstera to gatunek oryginalnie wyglądającego pnącza, pochodzącego z Meksyku. To roślina, która występuje głównie w lasach tropikalnych. Dotychczas sklasyfikowano około 50 gatunków Monstery. W warunkach naturalnych Monstera spotykana jest zazwyczaj jako nadrzewny epifit. W polskiej strefie klimatycznej dostępna jest jako roślina doniczkowa, która doskonale nadaje się do uprawy wewnątrz domów i mieszkań. Oferowana w naszym sklepie internetowym Monstera Monkey Mask wytwarza dużą ilość grubych korzeni powietrznych, które sięgają aż do podłoża, zagłębiając się w nim. Jest to ceniona roślina użytkowa, ponieważ tkanki monstery zawierają sok mleczny z dużą ilością szczawianu wapnia. Stanowi to naturalną ochronę tego gatunku rośliny doniczkowej przed atakami owadów i mięczaków roślinożernych, między innymi ślimaków. Oryginalnie prezentująca się Monstera Monkey to roślina doniczkowa, która wyróżnia się wysokimi walorami estetycznymi, głównie z powodu efektownego ukształtowania blaszki liściowej. Wraz ze wzrostem tej rośliny  pojawiają się na niej liczne, niejednorodne prześwity.

Monstera Monkey Mask – okazała roślina o oryginalnych liściach

Uprawa Monstery w zaciszu domowym lub też w pomieszczeniach biurowych, wymaga swobodnego dostępu tej rośliny do dużej ilości naturalnego światła. Występujące w lasach tropikalnych Monstery nie osiągają dużych rozmiarów liści i łodyg, ponieważ rosnąc pod kopułami drzew, nie otrzymują dostatecznej dawki słońca. Szkodzą im także często występujące deszcze. Monstera nie przepada za nadmiarem wody. Sprzyjające dla Monstery warunki, panujące w domach czy biurach, umożliwiają swobodny rozrost tej rośliny, która jest w stanie wytworzyć w nich ogromne, ażurowe liście o ciemnozielonym kolorze. Liczne mutacje tej rośliny, pozwoliły na uzyskanie wielu jej oryginalnych odmian. Coraz powszechniejsze stają się na przykład ozdobne odmiany Monstery Adansona i jej hybrydy. Przykładem może być Monstera Monkey Mask, wyróżniająca się mniejszymi liśćmi, ale ułożonymi względem siebie równolegle, co przypomina zieloną kaskadę. Dużą popularnością w polskiej strefie klimatycznej, cieszy się również uprawa takiego gatunku tej rośliny jak Monstera Dziurawa. Wyróżnia się ona znaczną wysokością i wielkimi liśćmi.

Warunki hodowli Monstery

Popularność Monstery wynika z faktu, że jest to pnącze nie wymagające czasochłonnej i skomplikowanej pielęgnacji. Monstera Monkey najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Z uwagi na specyficzne ukształtowanie łodyg i liści,  jest ona w stanie przystosować się także do temperatury w zakresie od + 15 do + 30 stopni Celsjusza.

Jej wymagania nie są duże. Podlewanie Monstery powinno mieć miejsce raz w tygodniu i wskazane jest, by było dość obficie. Po 30-60 minutach najlepiej wylać nadmiar wody z podstawki donicy, aby nie dopuścić do przemoczenia korzeni. Jesienią i zimą, w okresie wegetatywnym, należy ograniczyć podlewanie Monstery. Wówczas wystarczy nawadniać tę roślinę raz na 10-14 dni, ale tylko, gdy wierzchnia warstwa ziemi w donicy jest sucha. Monstera wykazuje się dużą tolerancją względem negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak zbyt suche powietrze, wahania temperatury, a także zanieczyszczone powietrze. Idealne stanowisko dla Monstery Monkey Mask to światło rozproszone, które nie może bezpośrednio padać na liście, szczególnie w okresie letnim, ponieważ może nastąpić ich oparzenie.

Przesadzanie Monstery – jak wykonać je prawidłowo?

Istotne w pielęgnacji Monstery jest przesadzanie tej rośliny do nowego podłoża. Czynność tę należy wykonywać raz do roku, w okresie wiosennym.  Zwłaszcza, gdy ma się do czynienia z bardzo młodą rośliną. W późniejszym etapie rozwoju, kiedy Monstera osiąga już znacznie większe rozmiary, przesadzanie powinno odbywać się w odstępie 24 lub 36 miesięcy. Monsterę sadzi się do doniczek z otworem i odpowiednią warstwą drenażu, co umożliwia optymalny odpływ nadmiaru wody. Zbyt duże donice nie są wskazane. Mogą one nastręczać sporo problemów w utrzymaniu optymalnej wilgotności tej rośliny w jej strefie korzeniowej.

Wzrost Monstery Monkey Mask jest bardzo szybki. Dlatego też nierzadko wymagane jest zastosowanie podpór, które umożliwiają odpowiednie wyeksponowanie tej rośliny. Zapobiegają one też uszkodzeniu jej łodyg i liści. Tę funkcję doskonale spełnią paliki drewniane lub też bambusowe. Można dodatkowo owinąć je matą kokosową. Przesadzanie Monstery wymaga posiadania dobrze dobranej ziemi do kwiatów doniczkowych. Doskonale sprawdzi się też torf lub kompost, a także piasek, keramzyt lub perlit. Z kolei włókna lub zrębki kokosowe zapewnią utrzymanie pożądanej wilgotności. Do przesadzania Monstery warto użyć ziemi, która zawiera komponenty ograniczające zatrzymywanie w niej wody. Jej nadmiar mógłby doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego tej rośliny. Można wykorzystać do tego celu podłoże z wolno działającymi nawozami, odżywiające Monsterę i dostarczające jej niezbędnych składników mineralnych.