Pilea Peperomioides  1 items

Filters

Pilea peperomiowata została opisana szerzej w periodykach botanicznych z początku XX wieku, gdzie określano ją mianem „roślina naleśnikowa”, „roślina misjonarza” czy „kwiat UFO”. Dokładny opis Pieniążka powstał dopiero w roku 1984. Obecnie Pilea peperomiowata jest bardzo popularnym kwiatem doniczkowym, który możesz zamówić także za pośrednictwem naszej strony internetowej. Jego nazwa wywodzi się od kształtu liści, przypominających wyglądem okrągłe monety. Ta oryginalna roślina wytwarza okrągłe liście, które są osadzone na długich ogonkach.

Kwiat Pilea Peperomiowata – pochodzenie

Pilea należy do rodzaju pokrzywowatych. W XXI wieku znanych jest około 600 do 715 odmian tego kwiatu. W warunkach naturalnych Pilea występuje na wszystkich kontynentach, głównie w strefie równikowej, zwrotnikowej, a także w klimacie umiarkowanym, z wyjątkiem Australii. Pieniążek, czyli Pilea Peperomioides, po raz pierwszy została odkryta w Chinach, gdzie do dzisiaj rośnie w prowincji Junnan. George Forrest, a także norweski misjonarz Agnar Espegren spopularyzowali ją na całym świecie. Przez długi czas Pieniążek był uprawiany wyłącznie przez amatorów.

Pieniążek – wystrzałowa roślina

Dostępna w naszym sklepie internetowym Pilea peperomiodes jest kwiatem osiągający zazwyczaj do 30 cm wysokości. W sprzyjających warunkach może wytwarzać liście o średnicy nie przekraczającej 10 cm. Kwiaty Pilei są bardzo drobne, niepozorne, zgromadzone na stosunkowo długich pędach kwiatostanowych. To roślina doniczkowa, która wyróżnia się tym, że gwałtownie uwalnia wytwarzane przez siebie nasiona, poprzez wyrzucanie ich na bardzo duże odległości. W uprawie doniczkowej pieniążek w ogóle nie owocuje lub też proces ten pojawia się bardzo rzadko.

Kwiat Pilea – roślina doniczkowa o niewielkich wymaganiach

Domowa uprawa Pieniążka nie jest zbyt skomplikowana, dlatego też jest to idealna roślina dla zapracowanych. Pilea ma optymalne warunki do rozwoju wyłącznie w miejscach nasłonecznionych, o dużej ilości światła rozproszonego. Roślina ta może znajdować się zatem na parapetach, jednakże należy unikać ustawiania jej w pomieszczeniach, gdzie występują przeciągi, ponieważ mogą one wpłynąć na gubienie przez nią liści w dużych ilościach. Przez większość roku ten kwiat doniczkowy wymaga temperatury pokojowej, maksymalnie do 25 stopni Celsjusza. W okresie zimowym, Pilea peperomiowata dobrze czuje się we wnętrzach, gdzie panuje 15 do 18°C.

Podstawowe zasady uprawy 

Pilea peperomioides wymaga żyznego, dobrze przepuszczalnego podłoża o kwaśnym pH. W domowej uprawie musisz zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju w postaci dobrze dobranej ziemi, wymieszanej z piaskiem w proporcji 3: 1. Na dnie doniczki powinieneś usypać warstwę drenażową. Do tego celu możesz wykorzystać żwir, keramzyt, fragmenty uszkodzonych, glinianych donic czy też rozbitą cegłę.

Pielęgnacja Pieniążka

Nie jest ona zbyt skomplikowana. Musisz tylko poznać kilka bardzo istotnych zasad. Po pierwsze musisz pamiętać o umiarkowanym podlewaniu tej rośliny. Nie zapominaj, że ten oryginalnie wyglądający kwiat w doniczce, mimo doskonałych zdolności przystosowawczych, nie znosi zbyt wilgotnego podłoża. Pilea bardzo dobrze reaguje na chwilowe przesuszenie. Jednakże nadmiar wody fatalnie wpływa na jej kwiatostan, ogólny wygląd liści i system korzeniowy. Jeśli ją przelejesz, możesz nawet całkowicie uszkodzić tę roślinę. Nie zapominaj też o częstym zraszaniu, szczególnie w czasie kwitnienia. Dzięki temu otworzą się kwiaty. Zraszanie Pieniążka zastępuje jego częste podlewanie. Dobroczynnie wpływa też na wygląd i kondycję liści, które uzyskują dzięki temu, piękną, jasnozieloną barwę, są jędrne i błyszczące.

Kwiat Pieniążek – doceniona roślina

Pilea jest dalekim krewniak pospolitej pokrzywy. Pilea Peperomioides jest wspaniałą rośliną doniczkową, która została  doceniona przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze – RHS. Towarzystwo to przyznało jej prestiżową nagrodę Award of Garden Merit. Pilea Pieniążek jest rośliną dostępna w naszym sklepie. Pieniążek często zdobi parapety znajdujące się, zarówno w domach, mieszkaniach, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Jest to roślina doniczkowa, która posiada niewielkie wymagania pielęgnacyjne, nieskomplikowane nawożenie, a jej kwiaty są odporne na choroby czy działanie owadów roślinożernych.

Pilea Peperomioides – wyjątkowa roślina doniczkowa

Jest pięknie wyglądającą rośliną w doniczce, która może być ozdobą wielu pomieszczeń. Kwiat ten świetnie wygląda też jako element zielonej kompozycji. Dobrze zaprezentuje się na przykład na tle sukulentów, jak również innych roślin o niewielkich rozmiarach. Pilea peperomioides może być eksponowana, zarówno w doniczkach okrągłych, jak i bardzo wysokich. Praktycznym sposobem na jej rozmnażanie są odrosty korzeniowe, które oddziela się od matecznej rośliny i umieszcza w nowej doniczce. Jej przesadzanie powinno odbywać się wyłącznie w okresie późnej wiosny.