Zamiokulkas zamiolistny  1 items

Filters

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas jest gatunkiem wieloletnich roślin zielonych z rodziny obrazkowatych. W naturalnych warunkach rośnie on we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce, Kenii, Malawi, Mozambiku, RPA, Tanzanii i Zimbabwe. Występuje głównie w podgórskich i niżowych lasach oraz na sawannach. W naturze rośnie w runie cienistych, bardzo gęstych lasów tropikalnych. Ten kwiat z rodziny naziemnopączkowych często rozwija się w miejscach kamienistych, jak również na piaszczystych brzegach rzek. Na przełomie XX i XXI wieku ta roślina stała się bardzo popularna, głównie z powodu tego, że jest to niewymagający czasochłonnej pielęgnacji kwiat doniczkowy. Jest to roślina zielona o krótkiej, podziemnej łodydze, z której z jednej strony rozwijają się liście, a z drugiej odgałęzienia kłącza. Rzadko posiada on kwiatostany. Jego bardzo gruba, krótka i nieco zdrewniała łodyga łączy się z liśćmi o długości od 5 do 8 cm. Są one ułożone przeciwlegle i mają podłużny, owalny kształt. Zamiokulkas to roślina o liściach charakterystycznie woskowanych.

Zamiokulkas – efektowna roślina doniczkowa

Dostępny w naszym stałym asortymencie kwiat Zamiokulkas jest rośliną wiecznie zieloną lub też przechodząca w okres spoczynku w trakcie suszy. W czasie wegetacji kwiat ten czasami zrzuca listki. Proponowana przez nas roślina bardzo rzadko kwitnie szczególnie, gdy uprawiana jest w doniczkach. Wyróżnia się ona stosunkowo wolnym okresem wzrostu – co roku wypuszczając zaledwie kilka nowych pędów. Polecany przez nas Zamiokulkas to roślina doniczkowa o wyjątkowych właściwościach i oryginalnym wyglądzie. Jest to niezwykle intrygująca odmiana sukulenta. Ten modny kwiat doniczkowy jest przystosowany do warunków strefy klimatycznej, jaka występuje na terenie Polski. Zamiokulkas sprawdzi się u osób, które często zapominają o nawożeniu i podlewaniu uprawianych przez siebie roślin doniczkowych. Kwiat ten wykazuje bardzo wysoką tolerancję, nawet na skrajne zaniedbanie. Może on znajdować się w pomieszczeniach z bardzo słabym, jak również wyłącznie sztucznym oświetleniem. Ta efektownie wyglądająca roślina zielona jest odporna, nawet na długotrwałe przesuszenie.

Warunki domowej uprawy Zamiokulkasa

Domowa uprawa nie wymaga dużej ilości czasu i energii. Ta roślina doniczkowa, która nie potrzebuje specjalnego rodzaju gleby. Może znajdować się w doniczce wypełnionej mieszanką dedykowaną sukulentom. Zamiokulkas wymaga rozsądnego podlewania. Nie znosi ona zbyt wilgotnego podłoża. Dlatego też nie należy go nadmiernie i zbyt często podlewać. Czynność tę można wykonywać raz na 10-14 dni. Nawożenie Zamiokulkasa powinno być przeprowadzane raz w miesiącu. Można wtedy użyć nawozu przeznaczonego do odżywiania sukulentów. Zamiokulkas jest rośliną odporną na ataki owadów, grzybów, pleśni, a także choroby. Kwiat ten ma grube kłącza, które stanowią zbiorniki wody. Rozmnażanie Zamiokulkasa wymaga oddzielenia pojedynczych kłączy od macierzystej rośliny i włożenia ich do ziemi. Inną popularną metodą jest odcięcie niewielkiego kawałka łodygi z dwoma liśćmi. One również powinny być jak najszybciej wysadzone do przygotowanej do tego celu gleby. Należy jednak pamiętać, by dokładnie myć dłonie po pracy przy tej roślinie, ponieważ jej soki zawiera substancje toksyczne.

Dlaczego Zamiokulkasa jest tak popularnym kwiatem pokojowym?

Ogromna popularność Zamiokulkasa wynika z jego doskonałych właściwości. Ta wiecznie zielona roślina doskonale oczyszcza powietrze. Jej zdolność do efektywnego pochłaniania silnych toksyn ze środowiska sprawia, że ten kwiat doniczkowy świetnie sprawdzi się, zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i biurowych. Dostępny w naszym asortymencie Zamiokulkas, eliminuje z otoczenia ksylen, toulen i benzen. Są to bardzo szkodliwe związki chemiczne, które mogą negatywnie wpływać na dobre samopoczucie i stan zdrowia osób, narażonych na bezpośredni kontakt z nimi. Warto podkreślić, że oczyszczające działanie Zamiokulkasa wpływa na jakość powietrza cyrkulującego w danym pomieszczeniu.

Zamiokulkas zamiolistny – właściwości rośliny

Polecana przez nasz sklep internetowy roślina doniczkowa nie nadaje się do domów i mieszkań, w których na co dzień przebywają dzieci i zwierzęta. Jest ona, jak było już wspomniane, silnie toksyczna, dlatego też wszelkie próby jej spożywania mogą powodować zagrożenie dla zdrowia i życia. Aby uniknąć kontaktu z jej toksycznymi sokami, w trakcie pielęgnacji Zamiokulkasa, warto zabezpieczyć dłonie przy pomocy rękawic ochronnych, stosowanych w gospodarstwie domowym. Pięknie wyglądający Zamiokulkas jest roślina doniczkowa, którą znajdziemy w pomieszczeniach biurowych, jak również we wnętrzach domów oraz mieszkań. Idealnie nadaje się również do różnego rodzaju pomieszczeń, do których dociera mało promieni słonecznych, takich jak korytarze, przedpokoje czy poczekalnie. Pasuje także do eleganckich gabinetów do pracy, domowych salonów, a także przestronnych sypialni. Ta wiecznie zielona roślina wspaniale podkreśli aranżację każdego wnętrza.